Namaszczenie chorych

Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana. Modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone. [JK 5,14-15]

Chorych i starszych parafian odwiedzam z posługą sakramentalną w każdy pierwszy piątek miesiąca od godz. 8.00 rano.

W NAGŁYCH WYPADKACH O KAŻDEJ PORZE

Sakrament chorych (Pokutę, Komunię Świętą, Namaszczenie) powinni przyjąć ludzie chorzy, starsi i udający się do szpitala. O udzielenie sakramentu chorych powinna się zatroszczyć rodzina lub sąsiedzi.
Sakrament chorych udziela łaski Ducha Świętego, która pomaga człowiekowi do zbawienia, umacnia ufność w Bogu, uzbraja przeciw pokusom szatana i trwodze śmierci. Dzięki tej pomocy chory może nie tylko lepiej znosić dolegliwości choroby, ale także je przezwyciężyć i odzyskać zdrowie jeżeli jest to pożyteczne dla zbawienia jego duszy.

Sakrament chorych można przyjmować wielokrotnie.

Co należy przygotować na przybycie kapłana do domu chorego?

  • Stolik nakryty białym obrusem, na nim krzyż,
  • obok zapalona świeca,
  • spodeczek, na nim nieco waty

AKT POŚWIĘCENIA SIĘ CHORYCH MATCE BOŻEJ BOLESNEJ

O Matko łaskawa i dobra, której Serce przeniknął miecz boleści (por. Łk 2,35), oto my, biedni i chorzy, stajemy wraz z Tobą na Kalwarii obok Jezusa. Powołani do wzniosłej łaski cierpienia, pragniemy dopełnić w nas tego, czego nie dostaje cierpieniom Chrystusa, za Ciało Jego, którym jest Kościół (por. Kol 1,24).
Poświęcamy Tobie nas samych i nasze cierpienia, żebyś nas położyła na ołtarzu krzyża Twojego Boskiego Syna jako pokorne ofiary przebłagalne za zbawienie nasze i naszych braci.
Przyjmij, Matko Bolesna, to nasze poświęcenie i ofiarowanie; wzmocnij w naszych sercach wielką nadzieję, abyśmy, jak teraz uczestniczymy w cierpieniach Jezusa, tak mogli kiedyś z Nim razem być w radości wiecznego szczęścia. Amen.

Pius XII

Przedruk z Agendy liturgicznej archidiecezji katowickiej, str. 351-354

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!